Skoči do osrednje vsebine

<< Nazaj na preostalo paketno ponudbo

 

Vodeni ogledi Gradu Strmol

 

Potrebna je obvezna predhodna rezervacija na termin vodenega ogleda.  Termini ogledov za poletje 2024 so: 

 

JULIJ 2024:  - 31. 7. 2024 ob 9:00, 12:00, 14:00 ali 16:00

 

AVGUST 2024: - vsak torek ob 9:00, 12:00, 14:00 ali 15:00

                          - vsaka sreda ob 9:00, 12:00, 14:00 ali 15:00

                          - vsak četrtek ob 9:00, 12:00, 14:00 ali 15:00

                          - vsaka sobota ob 9:00, 12:00, 14:00 ali 15:00

 

Cena vodenega ogleda je 8€ na osebo. Otroci do 10. leta imajo prost vstop. Število udeležencev v skupini je omejeno, zato je potrebna predhodna rezervacija na

T+3864 260 10 00

 

Od dvanajstih srednjeveških dvorcev na območju današnje cerkljanske občine je grad Strmol edini, ki se je ohranil vse do danes. Če se danes peljemo po cesti, ki povezuje vasi Češnjevek in Dvorje, lahko pod obronkom cerkljanskega gozda zagledamo njegovo veličastno podobo. Po nastanku spada med
najstarejše gradove naokoli. V pisnih virih se prvič omenja leta 1287. Njegov lastnik je bil vitez Verijand Strmolski, ki je imel grad v posesti do 15. stoletja, nato pa so se lastniki menjavali, med zadnjimi je bil industrialec Rado Hribar iz Ljubljane.


Pod gradom je bil nekdaj ribnik z dvižnim mostom, ki je bil ščit pred vpadi Turkov, danes pa pod njim najdemo umetno zasnovano jezerce. Grad je lepo ohranjen, s parkom pa je dobro ohranjena in izjemno slikovita celota, umeščena ob vznožje Dvorjanskega hriba. Grad hrani bogato zbirko historičnega pohištva, slik in drugih antikvitet. Park je opremljen s fontano in baročno plastiko, prineseno z nekdanjega gradu Zalog pri Moravčah.


Poseben pečat pa gradu daje zgodba zadnjih zasebnih lastnikov, Rada in Ksenije Hribar. Rado Hribar je izšel iz znane ljubljanske družine industrijalca, tiskarja, politika in slovanofila Dragotina Hribarja, mati Evgenija pa iz meščanske družine tovarnarjev slaščic, Šumi. Pravijo, da je bila Ksenija vnukinja najbogatejšega Slovenca Josipa Gorupa, vsekakor pa ženska, ki je presegala takratne norme; pilotirala je letalo, njen hišni ljubljenec pa je bil čisto pravi krokodil … Usoda zakoncev Hribar je bila razkrita šele leta 2015, kar 77 let po njunem brutalnem umoru, ko so v vasici nad Preddvorom izkopali njune posmrtne ostanke. Zadnja leta njunega ne prav običajnega življenja je presunljivo opisal Drago Jančar v romanu To noč sem jo videl.


Oglejte si grajsko zgodbo:

 

 
 

 

Informacije o doživetju

 

Vstopnina: 8,00 EUR
Doživetje vključuje: predstavitev arhitekturnega razvoja grajskega kompleksa, predstavitev lastnikov gradu in najzanimivejših zgodb iz njihovega življenja, ogled štirih nadstropij osrednjega grajskega stolpa z najlepšimi grajskimi saloni in sobami, predstavitev današnje namembnosti gradu kot protokolarnega objekta, hotela in prizorišča za organizacijo raznovrstnih dogodkov.

 

Možni termini: trenutno so za individualne obiske ob predhodni prijavi možni ogledi le po dogovoru in glede na razpoložljivost.

Za podrobne informacije in termine pokličite na številko:  +386 (0)4 202 59 00.

 

Pomembno!

Grad si je možno ogledati izključno z grajskim vodnikom. Vodene oglede trenutno izvajamo z zelo omejenim številom gostov, zato je za ogled potrebna predhodna rezervacija vsaj en delovni dan pred prihodom. Prosimo, če ste na ogledu točni. Kasneje se ne morete več pridružiti skupini.

 

Ker je Grad Strmol protokolaren objekt obstaja možnost, da ogled odpade, zato priporočamo, da še enkrat preverite termine ogledov, preden se odpravite na pot na tej povezavi: https://brdo.si/objekti/vodeni-ogledi-gradu-strmol/, oz. pokličete na številko:  +386 (0)4 202 59 00.

 

Uporabite spodnji obrazec in nam pošljite povpraševanje; navedite želen datum ogleda in uredili bomo rezervacijo.

 

 

Grad Strmol

 

Obiskovalce naprošamo, da upoštevajo vsa priporočila za preprečevanje okužbe s koronavirusno boleznijo covid-19. 

 

 

 

 

 

Izdelava spletne trgovine
Idejna zasnova in oblikovanje spletne strani: Agencija Forward, Google Partner
Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?